נדל"ן מסחרי - עדן אלעד

איך משפיע נדל"ן מסחרי על מחירי הדיור?

Posted by

נסיעה ארוכה באזור המרכז, במרכזי המסחר שהיו הומי אדם בשנות השמונים והתשעים של המאה שעברה, מציגה תמונה עגומה. מבנים רבים ננטשו, ואחרים – אלה שהושכרו – נראים מוזנחים. עסקים שבעבר פרחו, איבדו את הזוהר המיוחד שהיה להם ופינו את מקומם לחברות הייטק, ביוטק ותעשיות עתירות ידע.

הגיע הזמן "לחשב כיוון מחדש"

היום כמעט הכל עובד און ליין, ותעשיות כמו הנעלה, טקסטיל ואפילו אלקטרוניקה עברו לחנויות מקוונות. אז איך כל זה קשור למחירי הדיור במרכז? הופתענו לשמוע את התובנות של אלעד עדן, בעל וותק וניסיון בנדל"ן מסחרי וביזמות פינטק בתחום.

הגיע הזמן "לחשב כיוון מחדש"

"העולם השתנה", מסביר לנו עדן: "היום שטחי המסחר המצליחים הם דווקא מתחמים מוסדרים, פארקי תעשייה ומגדלי משרדים חדישים. גם קניונים מושכים אליהם קהל רב. בניגוד אליהם, שטחים משרדיים ומסחריים מיושנים ניצבים מיותמים, והשטח עליו הם ניצבים הוא שטח יקר, שהיה יכול להקל את מצוקת הדיור בערי המרכז".

אלעד עדן ממשיך: "לו הרשויות המקומיות היו משכילות ליצור תוכניות חדשות, תב"ע שבו שטח מסחרי היה הופך למתחם מגורים המותאם לזוגות צעירים או אפילו למתחמי דיור קטנים לסטודנטים, מחירי הנדל"ן היו יורדים בצורה משמעותית".

אז איך ניתן לקדם תוכניות כאלה?

הסבת שטחי מסחר לבניינים למגורים

אלעד עדן מסביר את החזון: "ברגע שהציבור יבין את הפוטנציאל העצום הקיים בהסבת שטחי מסחר לבניינים למגורים, אותם ניתן לשווק לפי מחיר למשתכן או להתאים סטנדרט בנייה נמוך יותר ושפוי, בניגוד למגדלי היוקרה הנבנים בכל רחבי המרכז – אז מחירי הדיור יתחילו לרדת. חשוב להבין, השוק עובד על היצע וביקוש. אם הביקוש גבוה – הדרך היחידה להוריד את המחירים היא להעלות בצורה חדה את היצע הדירות".

לסיכום, נראה כי הרעיון של הסבת נדל"ן מסחרי למגורים עשוי להיות זה שבסופו של דבר יפתור את האתגר הקשה ביותר של זוגות צעירים במרכז. נדרש שיתוף פעולה של יזמים, כמו גם קונים פוטנציאליים, על מנת לקדם את התוכניות ולעבור את הבירוקרטיה הכרוכה בשינוי יעוד הנכסים.