מפתח לדירה של אלעד עדן

למה השקעה בנדל"ן מסחרי משתלמת יותר מהשקעה בנדל"ן למגורים?

Posted by

ישראל נמצאת בשנים האחרונות במגמה של שגשוג כלכלי. עסקים חדשים נבנים, תחום ההייטק פורח וחברות רבות מתרחבות ועוברות למשרדים מרווחים יותר, במיוחד באזור המרכז – אך גם בכל הארץ.

השקעות בתחום הנדל"ן

משקיעים רבים מזהים את המגמה החיובית, ומעבירים בהדרגה את השקעותיהם מנדל"ן למגורים להשקעה בנכסים מסחריים ובמגדלי משרדים. שאלנו את אלעד עדן, בעל וותק וניסיון בנדל"ן מסחרי וביזמות פינטק, מה מוביל את המשקיעים לשנות מגמה.

שכירות ארוכת טווח במתחמים מסחריים לעומת שכירויות זמניות במתחמי מגורים

"משקיעים בתחום הנדל"ן", מסביר אלעד עדן, "מרוויחים בשני מישורים. המישור הראשון הוא התשואה השנתית שמקורה בשכירות המשולמת לבעל הבית או המשרד מדי חודש. המישור השני הוא ההוני. השקעה בנכס שערכו עולה עם השנים.

ממחירי השכירות החודשית יש לקזז עלויות של תחזוקת הנכס, דמי תיווך שנתיים לאיתור דיירים חדשים שעוזבים ואחרים שמגיעים במקומם, ובמקרים רבים גם מיסוי על דירה שלישית ויותר. בעוד הנדל"ן למגורים הופך לפחות אטרקטיבי ומצריך תחזוקה שוטפת ודמי תיווך גבוהים, הנדל"ן המסחרי מושך חברות השוכרות את המתחם למשך מספר שנים".

האווירה החברתית כיום מכתיבה ירידת מחירים הדרגתית של הנדל"ן למגורים

ירידת מחירים הדרגתית של הנדל"ן למגורים

"אך לא רק זאת", מוסיף אלעד עדן, "גם בפן ההוני, בהשקעה לאורך זמן הנדל"ן המסחרי מבטיח רווח גבוה יותר. במובנים מסוימים מחירי השכירויות נבלמו. מהרגע שהגיעו למחיר של 6,000-5,000 שקלים לחודש לדירת מגורים במרכז, ללא עלייה משמעותית במשכורות, נראה כי המחירים לא יוכלו להמשיך לעלות יותר.

גם המאבקים החברתיים והניסיונות העיקשים של שוכרי הדירות להגביר את הרגולציה בענף מתחילים לחלחל, ומחירי הדירות למגורים נבלמים. כתוצאה מכך, קיים סיכוי מסוים שאפילו נתחיל לראות ירידה מתונה במחירי הנדל"ן הפרטי בשנים הבאות".

לסיכום, נראה שמגמת העלייה צפויה להמשך בתחום הנדל"ן המסחרי, בעוד שהיא נבלמת מעט בהשקעות נדל"ן למגורים. שווה ללמוד מהמומחים.