חסמים ביורוקרטיים

למה מלאי הדירות בישראל לא גדל?

Posted by

מחירי הדירות בישראל מאמירים, והפוגה בעליות המחירים אינה נראית באופק. הציבור בהחלט איננו אופטימי והתחלות בניה חדשות אינן מיושמות באופן מספק. מדוע זה קורה? האם בגלל המצב הביטחוני שמשתפר? האם בגלל הכלכלה המצוינת? ודאי שלא. הסיבה, אם שואלים את אלעד עדן, איש עסקים בעל וותק וניסיון בנדל"ן מסחרי וביזמות פינטק, נעוצה במלאי דירות בלתי מספק. לכן, עולה השאלה הבסיסית עוד יותר – למה מלאי הדירות בישראל אינו גדל?

חסמים ביורוקרטיים רציניים

חסמים ביורוקרטיים - אחד הגורמים לעליית המחירים ולמחסור בנכסים זמינים
חסמים ביורוקרטיים – אחד הגורמים לעליית המחירים ולמחסור בנכסים זמינים

אם נרצה לשים את האצבע על הסיבה העקרונית שבגללה מלאי הדירות בישראל אינו גדל, הרי שמדובר בבעיה ביורוקרטית. כיום, כך קובע אלעד עדן, לא מתקיימים מאמצים אמיתיים להתמודד עם חסמים מובנים ולסלק מעצורים ביורוקרטיים.

בשל חסמים ביורוקרטיים אנו רואים מעט מאוד תכניות, מיזמים וקבלנים. החשש להשקיע כספים ביצירת תכניות בניה ותכנונים לפרויקטים רחבי היקף שיתקשו להתרומם יוצרת בעיה מתמשכת. רעיונות יצירתיים לפיתוח שכונות חדשות או יישובים חדשים? על זה קשה כיום אפילו לחשוב.

הקיפאון משמר את עצמו

סיבה נוספת לכך שאנחנו רואים מעט מדי התחלות בניה נובעת מהמודעות של הציבור למחירים הגבוהים הנוכחיים. אלעד עדן מצביע על מגמה מדאיגה: יותר ויותר אנשים מעדיפים כיום "לשבת על הגדר" ולהימנע מרכישה של דירה או של כל נכס אחר למגורים. כאשר הביקוש הולך ומצטמצם מצד אחד והמחירים נשארים גבוהים מצד שני – קבלנים מפחדים לבנות ויזמים מפחדים לקדם פרויקטים משמעותיים.

מובן שגם צעדים פוליטיים, חלקם "אפויים למחצה", הוסיפו שמן למדורה והעלו את רף אי הוודאות. צעדי מיסוי על נכסים להשקעה אמנם הוציאו מהמשחק אחוז מסוים של מחפשי נכסים להשקעה, אבל בכך אין די כדי להביא את השינוי ולהפוך את המגמה על פיה.