מצוקת הדיור מורגשת בעיקר בקרב צעירים

מדוע מצוקת הדיור מורגשת בעיקר בקרב צעירים?

Posted by

רבים בישראל חשים על בשרם את יוקר המחייה המאמיר. נקודה כואבת במיוחד הינה מצוקת הדיור, המורגשת במשנה תוקף בעיקר בקרב שכבת הגיל הצעירה יחסית. מדוע מצוקת הדיור מורגשת בעיקר בקרב צעירים? בדקנו את הדברים עם אלעד עדן, בעל וותק וניסיון בנדל”ן מסחרי וביזמות פינטק, והוא שפך קצת אור על הסוגיה.

חלום הדירה הולך ומתרחק 

"כבר לא ניתן למצוא נכסים במחירים שפויים", אלעד עדן.
“כבר לא ניתן למצוא נכסים במחירים שפויים”, אלעד עדן.

יש כמה וכמה סיבות לכך שצעירים רבים בארץ מרגישים שחלום הדירה הפרטית שלהם הולך ומתרחק. אם כן, מדוע הצעירים הם אלה שמרגישים את המצוקה יותר מכל שכבה אחרת באוכלוסייה? אלעד עדן גורס שהדבר נובע מכך שמלאי הקרקעות המצטמצם תפס אותם בלתי מוכנים. אם בעבר דאגו ממשלות ישראל להפשיר מלאי קרקעות משמעותי, הרי שכיום לא נעשה די.

שכבת הגיל המבוגרת יחסית מסודרת – רבים מהם הספיקו לרכוש נכס למגורים במחירים שפויים – בית או דירה ולפעמים גם יותר מנכס אחד. מכיוון שהרבה יותר קל להחליף דירה קיימת בדירה חדשה, למשפרי דיור הרבה יותר קל לשמור על רמת חיים גבוהה. כל זאת, בעוד הצעירים מתקשים לרכוש את הנכס הראשון בחייהם.

קשה להתחייב למשכנתא

לדבריו של אלעד עדן, הצעירים בישראל חווים על בשרם גם תופעות נוספות המקשות עליהם להסתדר עם דירה משלהם, כמו חוסר יציבות תעסוקתית. עבור מרבית הצעירים, קשה לתאר מציאות שבה קיים מקור פרנסה יציב לאורך שנים. בקרב דור ההורים, מקום עבודה לעשרות שנים היה דבר כמעט סטנדרטי.

כיום, התמונה שונה. עבור צעירים שאינם בטוחים היכן יעבדו בשנה הבאה, קשה לעשות צעדים כלכליים משמעותיים כגון התחייבות למשכנתא. זאת ועוד, כיום המדינה כבר אינה מעניקה לצעירים הטבות מפליגות כמו בעבר. זכאות לדיור לצעירים כבר לא נחשבת למשימה לאומית ומשרד הבינוי והשיכון בהחלט לא נרתם למשימה בכל כוחו, וחבל.

workbook-1205044_1280