קורונה וירוס - חוסר ודאות

מה עסקים קטנים צריכים לעשות כדי לשרוד את משבר הקורונה

Posted by

עם פרוץ משבר הקורונה, הוגבלה התנועה של הלקוחות עד למצב בו הם שוהים מרבית הזמן בבתיהם אלא במקרים בהם מדובר בסידורים חיוניים. התוצאה היא שעסקים, בייחוד עסקים קטנים ומקומיים נאלצים להתמודד עם בעיות קשות. העסקים הקטנים הם הבסיס של עיקר הכלכלה, הם מעסיקים עובדים רבים, והתרומה שלהם לתוצרת נמדדה בהיקפים משמעותיים ביותר.

אלעד עדן מעדכן כי גם חברת “E Group” היא גם חלק מהסטטיסטיקה. אלעד עדן מעדכן כי E-Group היא חברת ייעוץ בתחום הנדל”ן, עם ניסיון בהקמה של למעלה מ-150 יחידות מגורים, כיום עיקר החברה הינו בייעוץ ופחות ביזמות, בעיקר ליזמים מקומיים ברחבי העולם. עסקים כמו שעדן מציין תומכים בעסקים וארגונים אחרים על ידי מתן שירותי ייעוץ אסטרטגי. לפתע – אך באופן צפוי – הביקוש לשירותים אלה צנח. חשוב לזכור שכל העסקים חובים קשיים זהים.

חשוב שעסקים קטנים ישפיעו על התמודדות מול מגפת הקורונה. הם – אנחנו – חיוניים לכלכלת המדינה. אבל במשבר כה משמעותי ועצום איך הדבר אפשרי?  להלן שלוש דרכים לדברי אלעד עדן אשר יזמים יכולים להגן על עצמם.

רשויות הבריאות קבעו מרחק מינימלי של שני מטר לדברי אלעד עדן
אלעד עדן מעדכן כי רשויות הבריאות קבעו שהמרחק המינמלי צריך להישמר על שני מטר

1. נזילות 

אחד האתגרים המרכזיים של עסקים קטנים הוא גישה להון נזיל וזמין. ניהול כל עסק הוא דבר אשר טמונים בו סיכונים; עם זאת, עסקים קטנים חשופים לסיכונים במיוחד. על פי מחקר של האוניברסיטה העברית, רק כמחצית מהעסקים הקטנים מחזיקים מעמד יותר מחמש שנים. עלויות תקורה כמו שכר דירה, שכר עבודה וציוד – משאירים מעט כסף נזיל, במיוחד בשנים הראשונות. תוסיפו לכך את המצב הנוכחי שמתבטא בהיעדר כל הכנסה, והעסקים הקטנים יקרסו.

על מנת להילחם באתגר זה לטווח הקצר, על בעלי עסקים קטנים לא להפסיק לשמור על נזילות גם במחיר של פגיעה בקשרים עסקיים תוך ניסיון לשמור על מערכת יחסים בריאה (עד כמה שניתן בנסיבות) עם הספקים, הממשלה הודיעה כי מחודש מרץ השנה עובדים יכולים לצאת לחל”ת וביטוח לאומי ישלם להם דמי אבטלה. בנוסף קיימות קרנות רבות שמעניקות הלוואות כאשר בשלב הראשון יש תשלום ריבית בלבד או הלוואות בריבית נמוכה במיוחד. אפשרות זו תספק תזרים מזומנים מיידי לעסקים הפגיעים ביותר, ותאפשר לעסקים לצמוח ברגע שהלקוחות יחזרו.

2. גיוס כספים במצב מורכב

למרבית העסקים, הנזילות היא רק חלק מהמשוואה. עלות הטובין שנמכרים, עלות העובדים, שכר דירה והוצאות שוטפות הינן הוצאות קבועת שאינן תלויות כלל בהכנסות. עומסי חובות מהלוואות איגוד עסקים קטנים נפוצים לעסקים קטנים ויכולים ליצור לחץ נוסף על בעלי עסקים. עם מימוש ההפרשה לדרישה לחופשה בתשלום, פיטורים הם עניין חשוב.

על מנת לסייע לעסקים קטנים לבצע תשלומי שכר ולכסות הוצאות – משרד האוצר יצא בתוכנית חדשה של סיוע לעסקים קטנים.

3. שמירה עם קשר עם מקבלי החלטות

ההצעות בוושינגטון הקוראות מיליארדים כסיוע לעסקים קטנים הן אדירות ועשויות להרגיש מחוץ להישג יד כשאנחנו עובדים מהעיירות שלנו, הרחק קילומטרים מבירת המדינה שלנו. אבל קולותינו הם מכריעים ברגע זה של משבר, ואנחנו לא יכולים להשאיר עסקים גדולים לדבר איתנו בכל הנוגע לגירוי חירום או לכל מדיניות כלכלית שמשפיעת עלינו.

ניתן לעשות זאת באופן פרטני וזה יכול להיעשות בשיתוף עם יזמים אחרים; חשוב להישאר מעורבים! באמצעות המדיה החברתית, מכתבים, אימיילים, שיחות טלפון, הודעות וואטסאפ – כל הדרכים יעילות להתקשר. המסר הוא מה שחשוב, והמסר הוא כזה: עסקים קטנים הם אורך החיים של הכלכלה; העסקים הקטנים זקוקים להקלה וסיוע בעיצומו של המשבר הזה.

העסקים הקטנים מספקים מקומות עבודה וצמיחה כלכלית. זה המקום בו מרבית הישראלים חשים את ההשפעה של המגיפה – בתי הקפה, המסעדות, חדרי הכושר וחנויות המחמד שלנו סגורים;

גישה להון שעסק קטן זקוק לו ומקסום הנזילות כעת הם הדברים החשובים ביותר שעסקים קטנים יכולים לעשות כדי לשרוד; חשוב להעביר את המסר הזה גם למקבלי ההחלטות, הפוליטיקאים, שיזכרו כי שיקום הכלכלה תלוי בייחוד בעסקים הקטנים!

גם נאסדק בזמן הקורונה מתחברת לאלעד עדן
מדד הנאסדק צונח בזמן הקורונה

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *