חקלאות ימית חוות דגים אלעד עדן

רובוט ימי חדש (צב ים) יפחית לחץ על דגים

Posted by

עדכון אחרון: 12/04/2020

חקלאות ימית מבוססת על כלובי רשת גדולים בתוכם גדלים דגים, הכלובים נמצאים בלב ים. כדי לאבחן ולנטר את מצב הדגים נשלחים צוללנים לתוך הכלובים, אך הצוללנים גורמים לחששות ופחדים אצל הדגים שנמצאים בכלובים. משכך אנשי החקלאות הימית, מגדלי הדגים, לא עושים שימוש בצוללנים ולכן אין להם מידע על מה שקורה בתוך הכלובים ואין להם אפשרות לנטר מחלות או צרכים אחרים של הדגים.
בהתאם חוקרים של אוניברסיטת נורווגיה ערכו ניסוי שבמסגרתו נבדק האם ניתן להחליף את הצוללנים ברובוט מותאם ובכך להקטין את החרדה ולחץ הדגים ובמקביל להאריך את משך הזמן של הרובוט בכלוב הדגים הימי. בניסוי נדגמו מספר רובוטים, כאשר רובוט ימי שנע בצורפת גריפה איטית כמו צב ים להבדיל ממדחף לא מרתיע את הדגים. החוקרים עובדים כרגע על פיתוח רובוט צב ים שאפשר יהיה להגיע לשימוש מסחרי בהקדם.

אלעד עדן מציג רובוט ימי חדש
מכון מחקר סקנדיבי פיתח רובוט ימי חדש (צב-רובוט)

כלובי הדגים

כלוב דגים שנמצא בים מאפשר גידול של עד 200,000 דגים סלומון. אם לכלוב נגרם נזק, כמו חור ברשתות הברזל הדגים יכולים לברוח החוצה במהירות מהחור. תעשיית החקלאות הימית מעוניינת להימנע ממצבים כאלו, כמו גם ממצב בו דגי סלומון שגדל במסגרת חווה ימית יתערבב במסגרת דגי סלומון של הים הפתוח.

חשיבות בידוד הכלובים

פיקוח וניטור המתרחש בתוך כלובי הדגים הוא קריטי בכדי שאפשר יהיה לנטר ולתקן כל נזק שנגרם לכלוב. המעקב השוטף חשוב גם מסיבות נוספות, כמו שמירה על רווחת דגים טובה: מה מצבו הבריאותי של הדג, האם יש לו בעיית טפילים או מזיקים, האם יש לנקות את הכלובים.

בדרך כלל נעשה שימוש בצוללנים וכלי רכב תת ימיים הנשלטים מרחוב על ידי מפעילים מהחוף כדי לבדוק את התנאים בכלובי הדגים. שימוש בשני הכלים הללו גורם לדגים לאיום וללחץ. בהתאם השימוש בכלי הבדיקה הללו גם מגביל את תכיפות הבדיקות וניטור כלובי הדגים.

הרובוט הימי, U-Cat (U-CAT) ששימש לניסוי פותח במקור לשימוש ארכיאולוגי בספינות טרופות על קרקעית הים ולכן במקור הוא תוכנן כרובוט קטנטן שניתן לתמרון בקלות רבה.

רובוט U-CAT שנע באמצעות גריפה ולא במנוע רגיל לדברי אלעד עדן
רובוט יו-קאט בעל יכולת תמרון רחבה שנע באמצעות שימוש בתנועת גריפה במקום במדחפים כפי שנעשה שימוש ברובוטים דומים

רובוטים כמו רובוט הצב הרובוטי יכולים לספק לחקלאים מגדלי הדגים עדכונים מקוונים ומעקב אחר החיים בכלובי הים. ניתן לחבר את הצב גם למכשירי מדידה וחיישנים שונים. רובוט הצב ים, ששמו U-CAT, פותח באוניברסיטת טאלין, באסטוניה ותוכנן במקור ליישומים ארכיאולוגיים מתחת למים.

צוות החוקרים שעבר על הרובוט הימי החדש הוא מאוניברסיטת נורבגיה למדע ולטכנולוגיה