קורונה 2020

5 הטעויות שיש להימנע מהן בקבלת החלטות

Posted by
 עבודה בניהול יכולה להיות מאתגרת ומלהיבה כאחד, המעבר מעובד מן המניין למנהל מוביל להזדמנות להשפיע על תהליכי קבלת ההחלטות, יישום אסטרטגיות עסקיות ופיקול על שינויים ארגוניים. 
באותה המידה זה מגדיל את הסבירות לטעויות, כאשר במקביל ללקיחת אחריות גדולה יותר על המנהלים ללמוד איך להסתדר ולסמוך על כל הסמוכים והכפופים אליהם. ביצוע נכון של האצלת הסמכויות יכול להפוך את הטעויות המקצועיות להזדמנויות למידה נהדרות.
אלעד עדן מדווח על מחקר שבוצע לאחרונה אשר מצא כי מנהלים לרוב בונים את כישוריהם באמצעות ניסוי וטעייה – בייחוד כאשר המדובר הוא בקבלת החלטות. המחקר שאלעד עדן מדווח אודותיו מראה כי מנהלים שלומדים באמצעות ניסוי וטעייה הם בעלי סיכוי גבוה יותר ב-52% לתאר את הראשונה שלהם בתפקיד כלחוצה וסבירות גבוה פי 2 לתאר אותה כמנצחת וזאת בהשוואה למנהלים אשר לומדים את הכישורים שלהם מהאנשים מעליהם.    

לא משנה באיזה שלב בקריירה שלכם אתם נמצאים, ישנם צעדים שתוכלו לנקוט בכדי לשפר את כישורי הניהול שלכם ולצבור את הידע ולהצטיין בתפקיד. בין אם אתה כבר נמצא בעמדת ניהול, או מתכונן להיות, הנה חמש מהלכים נפוצים שכדאי להימנע מהם בעת קבלת החלטות עסקיות.

 1. קונצנזוס כברירת המחדל.

כאשר אתה והצוות שלך עובדים על השלבים בתהליך קבלת ההחלטות , יכולה להיות נטייה לברירת מחדל לקונצנזוס, בה כולם מסכימים על מה הבעיה, יש חילופי רעיונות בחינם, וההמלצות להתקדם יתקבלו. לכל המעורבים.

גישת הקונצנזוס יכולה להיות מתאימה במצבים מסוימים, אך במצבים אחרים, עלולה להוביל להערכה נמוכה יותר של הסוגיות העומדות בפני פתרון בעיות באופן פחות יצירתי .

"תהליך הקונצנזוס נועד להימנע מקונפליקט והמנהלים מקבלים אותו באופן קבוע מכיוון שהוא נוח", מציין אלעד עדן כפי שעולה במחקר. "יש לזה עלות נמוכה עבור כל השחקנים, וזה עשוי לתמוך בהרמוניה קבוצתית גדולה יותר. אם זו לא משימה חשובה במיוחד, שבה יש נתונים וחלופות ברורות המפורשות, היא עשויה אפילו להיות מתאימה. אבל זה מתאים הרבה פחות לעתים קרובות ממה שמנהלים חושבים. "

כדי למנוע את החסרונות הללו, חשוב שיהיה ברור כבר בתחילת התהליך באשר לאופן קבלת ההחלטות והתפקידים שאנשים ימלאו.

"אלא אם כן אתה מתכוון לנסות להתגבר על הקונצנזוס, אתה עומד להיות תקוע עם זה," עדן מציין. "אז אתה הולך לקבץ קבוצה שעומדת לבוא לידי ביטוי בתהליך קבלת החלטות שבעצם לא טוב יותר ממה שאתה היית מוצא בעצמך." 

2. העדר חלופות

חיסרון נוסף שיכול לנבוע מחדל לקונצנזוס הוא היעדר פתרונות אלטרנטיביים המוצגים בתהליך קבלת ההחלטות.

לדברי אלעד עדן, זה קורה מכיוון שהקבוצה מגיעה ליישור בטרם עת, מבלי להתבונן בבעיה דרך עדשות שונות ולחקור מסלולים אחרים להתקדם.

"הם מגיעים להתכנסות במהירות רבה מדי, שהיא ברובה אחת מתוצרי הלוואי השליליים ביותר של המודל המכוון-קונצנזוס ומדוע זה מתאים רק להחלטות הפשטניות והמבנות הטובות ביותר", אומר אלעד.

בבעיות מורכבות יותר, תהליך שמתרכז בסנגור השטן יהיה מתאים יותר, הכרוך בהקצאת אדם לחקור את ההנחות הבסיסיות ולדחוף את חברי הקבוצה להסביר את ההיגיון וההנמקה שמאחורי דעותיהם.

"סביר להניח שהדבר יוביל להערכה ביקורתית עמוקה יותר וליצור מספר ניכר של אלטרנטיבות", אומר אלעד. "מכיוון שהמשימה או הבעיה פחות מוגדרות, זו דרך טובה בהרבה לגרום למסגרת של הנושא בצורה קוהרנטית."

3. טעויות דעות לגבי עובדות

אחד הצעדים העיקריים בתהליך קבלת ההחלטות הוא קביעת כללי קרקע ולהבטיח שכולם מודעים לתפקידם וכיצד הם יכולים לתרום. חלק משמעותי מזה כרוך בביסוס ההתאמה בקבוצה על ההבדל בין עובדות ודעות.

"קל מאוד בהקשר של תהליך קבוצתי לדברים להיכנס למערך שיחות הרבה יותר עמוק שלא באמת בודקים את הנתונים שנכנסים אליהם", אומר אלעד.

כדי להתגבר על זה, על המנהלים להקצות למישהו בקבוצה את המשימה לאמת פריטים המוצגים כעובדות כדי לשמור על שיחות על המסלול ולעבור בכיוון הנכון.

"זה כרוך לוודא שהקבוצה לא נוהגת להיסגר בתהליך קבלת החלטות על ידי הנחה שהדברים הם עובדתיים כשהם לא", אומר אלעד עדן.

4. לאבד את הראייה

במהלך תהליך קבלת ההחלטות מנהלים וצוותיהם יכולים, לפעמים, להתעטף במורכבות של פתרון בעיות ולאבד את ראיית התמונה הגדולה יותר.

כדי למכור בסופו של דבר את כל ההחלטה שמתקבלת לארגון הגדול יותר, יש לקבוע סדרי עדיפויות ומטרות היטב ולחזור על עצמם לאורך כל תהליך קבלת ההחלטות.

"צריך להיות מנוסח בבירור את ההחלטה שצריך להתקבל. יש למקם את המטרות לפני כן ועל הקבוצה להיות אחראית לבחון מחדש את המטרות הללו ברציפות", אומר אלעד. "זה קל, כשאתה נכנס לשיחות האלה, להיקלע כל כך לחלק מהותי אחד מהמשוואה, עד שאתה מאבד מעקב מהי המטרה בפועל."

מחקרים  מראים כי 89 אחוז מהמנהלים מאמינים כי תחושה חזקה של מטרה קולקטיבית מניעה את שביעות רצון העובדים , לכן הקפידו להדגיש את יעדי הצוות שלכם כשאתם מובילים פגישות ודיונים קריטיים סביב הבעיות העומדות בפניכם.

 

5. הבעת דעות חופשית

מלבד הצבת חברי צוות עם תחושת מטרה, על המנהלים להקל על סביבה בה הם מרגישים בטוחים ומועצמים להציע את דעותיהם ולהיות מעורבים בתהליך קבלת ההחלטות .

על פי תוצאות מחקר על ביצועי צוות שפורטו בסקירה העסקית של הרווארד , הצוותים עם הביצועים הגבוהים ביותר חולקים משותף מרכזי: בטיחות בהעת דעות פסיכולוגית.

"מושג הבטיחות הפסיכולוגית הוא מוקד המוקד של תהליך קבלת החלטות באיכות גבוהה, מכיוון שעלינו להבטיח שכל אחד מחברי הקבוצה ירגיש חופשי להביע את עמדתו מבלי לחשוש מתגמול או עונש הקשור לקולם. "נעדר מכולם שמביאים את כל מיטבם לפגישה ומאמינים שהם יכולים לנהל שיחה בריאה. הנקודה להפגיש קבוצה להחלטה בה אנשים לא מתכוונים להביע את עמדתם היא בזבוז זמן. "

חיוני למנהלים לקבוע נורמות קבוצתיות כבר בתחילת התהליך כדי לעודד גילוי לב ודיון, ולוודא שכולם מרגישים שהקול שלהם מוערך.

"המנהל צריך לוודא שכולם מדברים," הוא אומר. "באחריותו להבטיח ללא הרף שכולם עומדים על השולחן ומאמינים שהם היו מעורבים, כי אותה אוכלוסיה הולכת להיות אחראית לסייע ביישום ההחלטה."

 

 

קורונה 2020